فروغ فرخزاد

Forough Farokhzad

فروغ فرخزاد در ۸ دی‌ماه ۱۳۱۳در محله امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌تبار به دنیا آمد . او فرزند چهارم یک خانواده‌ی نه نفری بود.
پس از اتمام دوران دبستان به دبیرستان خسروخاور رفت. در همین زمان تحت تاثیر پدرش که علاقمند به شعر و ادبیات بود، کم‌کم به شعر روی آورد و دیری نپائید که خود نیز به سرودن شعر پرداخت.
فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. اولین مجموعۀ شعر او به نام “اسیر” در سال ۱۳۳۱ در سن ۱۷ سالگی منتشر شد. کم و بیش اشعاری از او در مجلات به چاپ می رسید.
با به چاپ رسیدن شعر گنه کردم گناهی پر ز لذت در یکی از مجلات، هیاهوی عظیمی بپا شد و از آن پس مورد نا مهربانی‌های فراوان قرار گرفت.

مجموعه شعرهای فروغ فرخزاد عبارتند از:
ـ اسیر ۱۳۳۱
ـ دیوار ۱۳۳۶
ـ عصیان ۱۳۳٨
ـ تولدی دیگر۱۳۴۱
آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه تولدی دیگر است. این مجموعه شامل ۳۱ قطعه شعر است که میان سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۲ سروده شده‌اند. به قولی دیگر آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ او منتشر شد.

در حوزۀ سینما :
ـ پیوندفیلم (یک آتش)که در سال ۱۳۴۱ در دوازدهمین جشنوارۀ فیلم های کوتاه و مستند ونیز در ایتالیا شایستۀ دریافت مدال طلا و نشان برنز شد.
ـ بازی در فیلمی از مراسم خواستگاری در ایران، به سفارش موسسۀ ملی کانادا به گلستان فیلم
ـ همکاری در ساختن بخش سوم فیلم (آب و گرما)
ـ مدیر تهیۀ فیلم مستند (موج و مرجان و خارا) به کارگردانی ابراهیم گلستان
ـ مدیریت و تهیه و بازی در فیلم نیمه کارۀ (دریا) محصول گلستان فیلم
ـ ساختن فیلم مستند (خانه سیاه است) از زندگی جذامیان که در زمستان سال ۱۳۴۲ برندۀ جایزۀ بهترین فیلم جشنواره (اوبرهاوزن) آلمان شد.
ـ بازی در نمایشنامۀ (شش شخصیت در جستجوی نویسنده) اثر لوئیچی پیراندلو در سال ۱۳۴۲

ـ در سال ۱۳۴۴ از طرف یونسکو فیلمی نیم ساعته و از برناردو برتولوچی فیلمی پانزده دقیقه‌ای در رابطه با زندگی فروغ ساخته شد.
دهمین جشنوارۀ فیلم (اوبرهاوزن) آلمان جایزۀ بزرگ خود را برای فیلم‌های مستند به یاد فروغ نامگذاری کرد.
فروغ فرخزاد سرانجام در ۲۴ بهمن سال ۱۳۴۵ به هنگام رانندگی بر اثر تصادف جان سپرد و روز ۲۶ بهمن در گورستان ظهیرالدوله هنگامی که برف می بارید به خاک سپرده شد.

آرش
Latest posts by آرش (see all)
ارسال دیدگاه و بازتاب بشته شده است